Sağlık

10 Adımda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları, son günlerin en çok aranan başlıklarından. Havaların soğumaya başlaması ve mevsim değişiklikleri , bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla beraber insanların kolayca hastalanmasına sebep olurlar. Sizlere hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeniz için uzman tavsiyelerinden bahsetmek istiyoruz.

Stres, mevsim değişikliği, dengesiz beslenme, uykusuzluk gibi birçok sebepten dolayı bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Güçlü bağışıklık sistemi için de besinlerle desteklenmesi gerekir.
Memoria Wellness Beslenme Danışmanı Uzman Diyetisyen Yeşim Temel Özcan, güçlü bir bağışıklık sistemi için tavsiyelerde bulundu.

Bağışık Sistemi Sizi Hastalıklardan Koruyor

Vücudun, bağışıklık sistemi virüsler ve zararlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyon ve hastalıklara karşı doğal koruyucusudur. Bağışıklık sistemi yetersiz olduğunda, sağlıklı dokular ve enfekte olmuş dokular arasında ayrım yapamaz ve işlevini dolayısı ile yerine getiremez. Bağışıklık sistemini bunun için doğal olarak güçlendirmek gerekir.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatan Şeyler Nelerdir?

Vücudun sağlıklı olabilmek için immün sistemi; yani bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekir. Bağışıklık sisteminin gelişmesi için de bebeklik döneminden itibaren yaşamın her döneminde önemli olan bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Ancak hava kirliliği, kötü ve dengesiz beslenme, yoğun stres, mevsim değişiklikleri, sigara, kimyasallar, genel hijyen kurallarının yerine getirilmemesi, aşırı kilo, kalitesiz uyku gibi nedenler bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Taze hayvansal yağlar, et ve kemik suları tüketin. Hasar alan bağırsak duvarında bu besinler iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
Sıklıkla beslenme planınızda soğan ve sarımsağa yer verin. Kendinize doğal bir antibiyotik yapmak isterseniz; 2 litre saf limon suyuna ezilen 40 diş sarımsağı ezerek ilave edin ve kavanoza bu karışımı koyun, karanlıkta 1 ay bekletin. Bir ay sonra her sabah ya da akşam yarım çay bardağı içebilirsiniz.
Taze sıkılmış sebze suları tüketebilirsiniz. Taze sebze suları, vücutta birikmiş olan ağır metal ve toksin atıklarını temizler.
Düzenli olarak yeşil sebze tüketin. Kişniş, maydanoz, yeşil soğan, roka gibi bu grup alkali besinler vücudun ph dengesini korur.
Probiyotik besin destekleri ve doğal fermente gıdalar tüketin. En güzel probiyotikler ev yoğurdu ve turşudur.
Zeytinyağı, balık yağları, kabuklu yemiş ve tohum yağları tüketin.
Tüm aşı ve hijyeni sağlanan bir evcil hayvanı beslemek, çocuğunuzun da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olacaktır.
Egzersiz hayatınızın bir parçası olmalıdır. Fiziksel yapınıza uygun düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersinizi yaparken bol oksijenli bir havayı tercih edin.
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için havuz yerine mümkün olduğunca nehir, göl, deniz gibi doğal temiz sularda yüzün.
Güneşin olduğu her gün 30 dakika güneşlenin.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Tavsiyeler

Yararlı bakteriler, organik asitler üretirler ve bağırsak duvarındaki pH seviyesini 4,0 – 5,0 dolaylarına düşürürler. Patojenik yani ”kötü” mikroplar, daha alkali ortamları isterler. Yararlı bakterilerin oluşturduğu bu asidik ortamda kötü mikroplar rahatça üreyip gelişemezler. “Lactobacillus” grubu dost bakteriler sindirim ve bağışıklık sistemi için çok önemlidir.  Sağlıklı bağırsak florası ağır metalleri bağlar, kanserojen maddeleri etkisiz hale getirir, histamini etkisizleştirir, toksik maddeleri yok etme özelliklerine sahiptir.

Düzenli, sağlıklı beslenerek ve fermente gıda tüketimini artırarak bağırsak florasındaki probiyotikler korunup, çoğalabilmektedir. Hazır fermente gıdalar yerine ev ortamında, içinde katkı maddesi bulunmadan yapılan fermente gıdalar tercih edilmelidir.

Evde yapılan turşular bağırsak florasını yenilemek ve güçlendirmek için tüketilecek gıdaların başında gelmektedir. Sebzelerin fermantasyonu sonucu açığa çıkan ve bağırsak astarında iyileştirici ve sakinleştirici etkisi olan laktik asit, çok sayıda vitamin (B vitaminleri, biyotin, K2 vitamini ve diğerleri) ve aktif enzimleri üretmektedir. Fermantasyon bağırsak florasındaki “Lactobacillus” bakterilerinin devamlılığını sağlamaktadır. Fermente gıdalar hazmı kolaylaştırdığı için akşam yemeklerinde özellikle kullanılmalıdır.

Peynir Altı Suyu Nasıl Yapılır?

1 kg günlük pastörize süt kaynatılır. Kaynamaya başladığı anda 1 tahta kaşık taze limon suyu ilave edilir. Biraz karıştırılıp kaynamaya bırakılır. Bir süre sonra kesilmeye başlayan sütü 7-8 dk. daha kısık ateşte kaynattıktan sonra altı kapatılır. Kesilen süt soğumaya bırakılır. Tülbent ya da süzgeç ile süzülür. Tülbentin üzerinde kalan “taze lor”, süzülen su ise “peynir altı suyu” dur. Bütün fermente işlemlerinde bu su hızlandırıcı ve zenginleştirici olarak kullanılabilmektedir.

Ev Yapımı Lahana Turşusu Tarifi

Malzemeler: 1 Orta boy lahana 1 baş yerli sarımsak 2 kapalı avuç kaya tuzu 1 su bardağı peynir altı suyu Yeteri kadar içme suyu Hazırlanışı: 1 orta boy lahana yıkandıktan sonra kapuska yapar gibi dilimlenir. 2 kapalı avuç kaya tuzu ile iyice ovalanır. Kuru ve temiz cam kavanoza lahanalar bastırılarak ve aralara dilimlenmiş sarımsaklar ilave edilerek (isteğe göre konmayabilir de ) kavanoz kapağından 1 karış aşağıda kalacak şekilde lahanalar doldurulur. Varsa yoğurma sırasında çıkan lahananın suyu da ilave edilir.1 su bardağı peynir altı suyu eklenerek turşunun probiyotik olması sağlanır. Çünkü turşunun mayalanması için başlangıç mayası gerekli ve peynir altı suyu bunu sağlamaktadır. Kapağa kadar olan boşluk da içme suyu ile tamamlanabilir. Kapakla turşu suyu arasında fermantasyon sırasında taşma olmasın diye 2 parmak boşluk bırakılmalıdır. Ağzı sımsıkı kapatılmalıdır. Karanlık bir ortamda en az 1 ay bekletilmeli ağzı açıldıktan sonra bozulmaması için buzdolabında saklanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.