Cilt Bakımı

Burun Üzerindeki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzdeki ve burun üzerindeki siyah noktalar nasıl geçer? Siyah noktalardan kurtulmak için neler yapmak gerekir? Sizlere siyah noktalardan kurtulmak için bazı tavsiyelerimiz olacak.

Hava kirliliği ve makyaj kalıntıları nedeni ile ciltte siyah nokta, sivilce, akne gibi sorunlarla karşı karşıya kalmanız çok olası bir durumdur. Fakat bayanlar olarak pürüzsüz bir cildimiz olmasını isteriz. Bu isteğimizi yerine getirebilmek için öncelikle cildimizin temizliğine dikkat etmemiz gerekir.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Yüzümüzün alın bölgesinde, çene bölgesinde ve özellikle de burun üzerinde siyah nokta oluşumuna sıklıkla rastlanır.
Peki, burun üzerindeki siyah noktaların geçmesi için ne yapılmalı?

Cilt temizliği çok önemli

Cilt temizliği hususunda hassas olunmalıdır. Günlük olarak kullanılan temizleme ürünleri ile cilt temizlenmelidir. Mutlaka gözeneklerin tıkanmaması için temizlenmesi gerekir.

Peeling

Burnunuz üzerinde yoğunlaşan siyah noktalarınız için, yüzünüze peeling yaparken burun üzerine daha fazla yoğunlaşabilirsiniz. Parmak ucunuzu küçük dairesel hareketlerle burnunuzun üzerinde gezdirin. Ancak fazla baskı uygulamanıza gerek yok.

Siyah nokta bantları

Siyah nokta bantları kullanabilirsiniz. Oldukça uygulaması kolay ve ucuzdur, her eczanede artık kolaylıkla siyah nokta bantlarını bulabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme

Siyah nokta oluşumunu beslenmeye dikkat etmek azaltır. Cilt bakımı ve cilt sağlığı için bol su içmek önemlidir. Şekerli ve yağlı gıdalardan uzak durmak hem siyah nokta oluşumundan sizi koruyacak hem de akne sivilce gibi cilt sorunlarının ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler

Cilt bakımında doğal yöntemlerden yanayım derseniz, yüzünüzü temizlemek içi elma sirkesini kullanabilirsiniz. Pamuğa, suyla seyreltilmiş elma sirkesini dökün ve yüzünüzü silin. Birkaç dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Elma sirkesi antiseptik olduğundan dolayı akne ve sivilce oluşumunu engellemeye yardımcı olacaktır.
Sürekli ellerimizi yıkamalıyız. Ellerimiz gün içerisinde kirlenmektedir. Elimizi bu nedenle yüzümüze sürmemeye dikkat etmeliyiz. Ellerin kirli olması cildin de kirlenmesine ve yine siyah nokta oluşumuna yol açmaktadır.

Siyah Noktalar için Peeling

Bal ve şekeri peeling olarak kullanabilirsiniz. Doğal ve etkili bir peelingtir. Yapılışı da son derece kolaydır.
Malzemeler
– 1 tatlı kaşığı bal
– 1 tatlı kaşığı toz şeker
Tepelemeden bir tatlı kaşığı bala 1 tatlı kaşığı toz şekeri ekleyin ve güzelce karıştırın. Önceden temizlediğiniz yüzünüze bu karışımı masaj yaparak uygulayın ve yarım saat-vaktiniz varsa da daha fazla bekletebilirsiniz. Burnunuzun üzerine masaj yapmaya devam edin. siyah noktaları şeker taneleri temizlemeye yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.