Sağlık

Öksürüğü Ne Keser? Hangi Karışım Öksürüğü Şıp Diye Kesiyor?

Öksürüğü şıp diye kesiyor denen bitkisel çözümler, karışımlar ve bitki çayları tarifi vereceğiz. Öksürüğü Ne Keser? Hangi Karışım Öksürüğü Şıp Diye Keser? Öksürük için uzmanların tavsiyelerini ve en popüler karışımları sizler için derledik:

Hangi Karışım Öksürüğü Şıp Diye Kesiyor?

Öksürük için vereceğimiz bitkisel çözümler arasında İbrahim Saraçoğlu, Feridun Kunak gibi uzmanların tarifleri var. Ayrıca halk arasında eskiden beri kullanılan karışımlardan da bahsedeceğiz. Öksürüğü ne keser diyenler için doğal karışımlar şunlar:

Öksürüğü Kesen Hatmi Çayı

öksürüğü şıp diye kesiyor

İbrahim Saraçoğlu tarafından öksürük için tavsiye edilen hatmi kürü, 5-6 adet hatmi (gülhatmi) çiçeğinin kuru tomurcukları ve yarım bardak süt ile yapılır.  Yarım bardak sıcak sütün içine 5-6 adet hatmi çiçeği tomurcuğu atılır ve bir dakika  kaynatılır. 2-3 dakika kadar ılıması beklendikten sonra hatmi yaprakları süzülür. Bu karışımı öğleden önce ve öğleden sonra iki defa içebilirsiniz. 3-4 gün kullanıldığında öksürüğünüzün geçtiğini göreceksiniz.

Geçmeyen kuru öksürüğünüz var ise, İbrahim Saraçoğlu önceki gibi  süt kullanmadan, sadece hatmi ve su ile yapılacak olan hatmi çayını tavsiye ediyor. Günde üç kere (öğleden önce, öğleden sonra ve yatmadan önce) yapacağınız hatmi çayı kuru öksürük için çok faydalıdır. İbrahim Saraçoğlu geçmeyen kuru öksürük için ikinci çözüm olarak keçiboynuzu özü pekmezini öneriyor.

Öksürük İçin Karabiber Bal Çayı

öksürük için karabiber bal

Öksürüğü şıp diye kesebilecek bir diğer karışım ise karabiber ve balla yapılan çay… 1 su bardağı veya büyük fincan alınır. 1 tatlı kaşığı kadar taze çekilmiş karabiberin üzerine 2 yemek kaşığı kadar bal ilave edilir. Bir miktar karıştırıldıktan sonra üzerine sıcak su ilave edilir. 15 dakika kadar beklendikten sonra ılık olarak içilir. Zahide Yetiş’le programında verilen tarifin videosuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Öksürük İçin Siyah Turp Bal Tarifi

öksürük kara turp bal tarifi

Öksürük için en bilinen tariflerden birisi de kara turp ve bal kürü… Bu kürü akşamdan yaparsanız, sabaha kadar tarifiniz hazır olacak.

Bir adet orta boy siyah turpu alın, kafa kısmını kesin ve ortasını yavaşça oymaya başlayın. Turbu fincan gibi bir şekle getirin. Oyduğunuz kısma bal (tercihen kestane balı) doldurun. Turbun alt kısmına da bıçakla bir çentik açın. Bal dolu turbu bir kasenin veya bardağın üzerine yerleştirin. Sabaha kadar turbun ve balın içerisindeki faydalı malzemeler bardağın (kasenin) içerisine akacaktır. Bu elde ettiğiniz sıvıyı için.

Videosunu izlemek isterseniz, şuradan buyurun.

Öksürüğü Şıp Diye Kesiyor: Zencefil ve Limon

Öksürüğe iyi gelen zencefil limon

Öksürüğü geçiren çay tariflerinden birisi de zencefil, limon ve cevizin iç perdeleri ile yapılan çay tarifi. Feridun Kunak tarafından verilen kür için gerekli malzemeler:

  • 5 adet cevizin iç perdeleri (cevizin kendisini ve kabuğunu kullanmıyoruz)
  • Zencefil (bir ceviz büyüklüğünde, rendelenmiş olarak) , veya bir tatlı kaşığı kadar toz zencefil
  • Yarım limon
  • Bir yemek kaşığı bal (tercihen kestane balı)

2 su bardağı kadar suyun içerisine 5 adet cevizin içinden çıkan perdeler atılır. Üzerine rendelenmiş kök zencefil (veya toz zencefil konulur. Limon konulur. 5 dakika kaynatıldıktan sonra süzülür. Karışıma en son 1 yemek kaşığı kadar bal ilave edilir. Ilık ılık, yudum yudum içilir. ( Şeker hastalarına bal kullanmaları önerilmez. )

Feridun Kunak tarafından verilen bu öksürüğü kesen kür tarifinin videosuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Öksürüğü Geçiren İncir ve Süt Kürü

öksürük için kuru incir süt

Fitoterapist Ümit Aktaş tarafından önerilen çocuklar ve küçükler için öksürük kürü şöyle:

  • 1 adet orta boy kuru incir
  • 2 çay bardağı doğal süt

İncirin sapını kesin ve dörde bölün. Bir cezvenin içerisine incirleri atın. Üzerine sütü ilave edin.  15 dakika kadar kısık ateşte karıştırarak kaynatın. Taşmadan önce ocaktan alın. Karışımı süzerek bardağa dökün.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.